סיווגי ארנונה

אחד מקובעי המס העיקריים הקובעים את גובהה של הארנונה הוא הסיווג שנתנה הרשות המקומית לנכס המדובר. ההכרעה בעניין סיווגו של נכס לעיתים אינה חד משמעית. מורכבות זו, במיוחד בתחום העסקי, מאפשרת לעיריות לנקוט בפרשנויות כאלה ואחרות המאפשרות להן להגדיל את קופתן על חשבון הנישומים אשר כלל אינם יודעים כי סימן שאלה גדול מתנוסס מעל דרישות התשלום.  

משרדנו, אשר ייחודיותו היא טיפול בענייני ארנונה במשך כ-20 שנים, פועל בפריסה ארצית ומכיר את חוקי הארנונה תקנות הארנונה ופסקי דין (המתפרסמים חדשות לבקרים) לעומקן ולרוחבן בכל רשות מקומית. עד היום משרדנו חסך ללקוחותינו בתחום הארנונה עשרות מיליוני שקלים ואנו מזמינים אתכם ליצור קשר לשלוח למשרדנו את דרישת התשלום לניתוח ראשוני ללא כל תשלום או התחייבות להמשך.

בדיקה מקצועית של סיווגי הארנונה של העסק חשוב שיעשה ע"י עו"ד הבקיא בדיני ארנונה שכן בדר"כ סביב הקביעה מהו הסיווג הנכון לעסק, יושב מרבד שלם של חקיקה ופסיקה המגביל את יכולתן של העיריות לקבוע תעריפים ככל העולה על רוחן, ונדמה כי הדרך הטובה ביותר להציג את האופן שבו ניתן לחסוך בארנונה היא באמצעות מתן 2 דוגמאות פשוטות, על קצה המזלג, מעניינים שטופלו ע"י משרדנו:

  • כך למשל, מפעל מסווג במסגרת הודעת התשלום ב- 2 סיווגים שונים: השטח הייצורי מסווג בסיווג הזול של "תעשיה", ושטח המשרדים מסווג בסיווג היקר – "משרדים". על פניו, נראית הודעת התשלום הגיונית וסבירה, אך פיצול שומה תמים זה הביא למעשה להזנקה של שומת הארנונה בעשרות ומאות אחוזים שלא כדין.

בדיקה עמוקה יותר בצו הארנונה הספציפי של העירייה, בחקיקה, וכן בהלכות בית המשפט העליון העלתה את המסקנה כי על אף שהפעילות הנעשית במשרדים היא אכן "משרדית" יש לסווג את שטחו של כלל הנכס בסיווג "תעשיה". יצוין כי טענה מסוג זה עשויה להביא, והביאה בפועל, לחסכון של מאות אלפי ש"ח, ואף מיליוני ₪.

  • דוגמא נוספת : מחסן סווג ע"י עירייה בסיווג "משרדים שירותים ומסחר", ובצו הארנונה לא קיים סיווג המיועד ל-"מחסנים". בדיקתנו העלתה כי בעבר היה קיים סיווג "מחסנים" שלצידו תעריף מופחת, אלא שבשנה מסוימת החליטה העירייה למחוק אותו מהצו, ואף בשנים שלאחר מכן נמחק הסיווג מהצו, וזאת ללא קבלת אישורי שרי הפנים והאוצר כמתחייב עפ"י הדין והביא לחסכון גדול בחשבון הארנונה.

כמובן המדובר כמובן בדוגמאות בלתי ממצות של העניין, אך השורה התחתונה היא ברורה : לא ניתן לקבל את דרישות תשלום הארנונה כפשוטן. ניתן וצריך להניח בספק גדול את הרשום בהן ולבצע שורה של בדיקות אשר עשויות לחסוך בחיוב הארנונה למשך שנים רבות קדימה. כמובן, ככל שהבדיקה מקצועית ופרטנית יותר, כך גדלים הסיכויים להפחתת החשבון. משרדנו עוסק בנושאים אלה במשך 20 שנים ומכיר כל פינה בתחום דיני הארנונה בכלל ובצווי הארנונה של הרשויות המקומיות, אשר בהם נקבעים סיווגי הארנונה השונים, בפרט.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר לשלוח למשרדנו את דרישת התשלום לניתוח ראשוני ללא כל תשלום או התחייבות להמשך.