ארנונה לעסקים

כאשר אנו מדברים על ארנונה לעסקים אנו למעשה מדברים על כל פעילות (כמעט) שאינה מהווה שימוש למגורים, ובין היתר מדובר על ארנונה למסחר, לשירותים שונים, לבתי תוכנה, למפעלי תעשיה, לבתי מלאכה, למחסנים עסקיים, לבנקים, לבתי מלון, לבתי קולנוע ואולמות תאטרון, לסטודיו של אמנים וכיוצ"ב 

ארנונה לעסקים, היא הנקודה הכואבת ביותר בתחום הארנונה. מעבר לעובדה כי ההגדרות בחוק מציבות מלכתחילה טווח תעריפים גבוה יותר ל"עסקים", סיבה נוספת לכך נובעת גם מן העובדה שחברות עסקיות בדרך כלל אינן צופנות בחובן כח אלקטוראלי גדול כמו התושבים המשלמים ארנונה למגורים. משכך, לעיתים קיימת מגמה של נבחרי הציבור לנסות ולהעלות את תעריפי הארנונה דווקא לבעלי העסקים.

סכומי הארנונה לעסקים שתדרוש הרשות המקומית יכולות להגיע לעיתים לסכומי עתק, ועלולה אפילו להביא לסגירת העסק, או העתקתו למקום זול יותר.

לאור הסכומים האדירים של הארנונה לעסקים, אחד מהשיקולים שכל עסק צריך לקחת בחשבון בטרם פתיחתו, הוא הרשות המקומית בה בחר להקים את עסקו. לעיתים, יהיה עדיף לעסק כזה או אחר אף להעתיק את מיקומו של עסק פעיל לרשות מקומית אחרת שבה התעריף לסיווג הספציפי של פעילותו הוא זול יותר שכן סכומי הארנונה הולכים ומצטברים עם השנים (כמובן במקרים אלה יש לקחת בחשבון את כל השיקולים האחרים הנובעים מהעתקתו של עסק, שאינה עניין של מה בכך). 

כמו כן יש לזכור כי אין עסק אחד דומה לעסק אחר, ואין ההגדרות הקיימות לארנונה לעסקים ברשות מקומית אחת רלוונטיות לרשות מקומית אחרת. משחק נכון בפרמטרים השונים יכול להביא לתעריף נמוך יותר של העסק הספציפי ולהביא לחסכון של סכומי כסף אדירים.
כך למשל במרבית הרשויות המקומיות, הארנונה למסחר גבוה מארנונה למפעל תעשייתי. ביחד עם כך, יש רשויות מקומיות שדווקא הארנונה לתעשייה היא גבוהה יותר מן הארנונה למסחר (הסיבה לכך יכולה להיות נובעת מכך שהרשות המקומית הספציפית לא רצתה למשוך מפעלי תעשיה לתחומה ולעודד עסקים מסחריים). משכך, בעל מפעל תעשייתי שיעבוד תחת ההנחה שמפעל תעשייתי אמור לשלם פחות מעסק למסחר, מבלי לבדוק זאת, עלול לעשות טעות גדולה 

כיצד להתמודד עם העיריות והרשויות המקומיות ? 

לאור האמור, מומלץ לעסקים, ובמיוחד לעסקים המחזיקים בשטחים גדולים, להצטייד בעורך דין טוב הבקיא בדיני ארנונה לעסקים וגם בקיא ברזי המשפט שכן ההבנה בעולם הארנונה וההבנה בעולם המשפט הולכים ביחד, עקב לצד אגודל. עורך הדין יבדוק היטב מהו חיוב הארנונה המדויק אותו צריך העסק לשלם, לפי פרמטרים שונים, הרלוונטיים באופן ספציפי לרשות המקומית המדוברת, ולמאפייני העסק הנבדק ויביא לאופטימיזציה של הארנונה הנדרשת בגין העסק. 

למשרדנו ישנה הצלחה גדולה בהפחתת עלויות הארנונה לעסקים וזהו עיקר עיסוקו ומומחיותו של המשרד. מרבית לקוחות המשרד הם לקוחות עסקיים (אם כי קיימים גם תיקים של ארנונה למגורים-כאשר המדובר בתסבוכות בעלות משמעויות כספיות גדולות) 

משרדו של עורך הדין שי ויסבוך, הצליח להביא חיסכון בסכומי עתק של מליוני שקלים בעלויות של ארנונה לעסקים רבים ומגוונים